yüzdeki tüyler nasıl azaltılır

Yüzdeki Tüyler Nasıl Azaltılır? Çözüm Yolları Neler?

Yüzdeki Tüyler Nasıl Azaltılır?

Yüzdeki tüyler günümüzde sadece kadınların değil birçok erkeğin de genel problemlerinden birisidir. Bu sebeple birçok kişi yüzdeki tüyler nasıl azaltılır, en kısa sürede istenmeyen bu tüyler nasıl yok edilir onu araştırıyor. Şimdiki teknoloji sayesinde istenmeyen bu tüylerden kurtulmak artık çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Vücuttaki tüyler için ağda, epilasyon ya da beyazlatma gibi yöntemler mevcut. Ancak özellikle ağda gibi kıl köklerini güçlendiren ve daha fazla çıkmasını sağlayan yöntemler yüz için pek önerilmez. Ağartıcı yöntemlerin ise cilt yüzeyinde meydana getireceği zararlar ise zaten bilinen bir gerçek. Son dönemin en gözde uygulaması olan lazer ise pahalı bir uygulama olmasının yanı sıra ince tüylerde sınırlı bir etkiye sahiptir. Kimi lazer uygulamalarında yanlış dalga boyu uygulamaları neticesinde tüylerde artış veya cilt yüzeyinde ağır bir tahribat oluşabilmektedir.

Tüm bilinen bu uygulamaların yanında yüzdeki tüylerden kurtulmak için evde kendinizin de yapabileceği birçok çözüm yolu var. Ama öncelikle hedefimiz olan yüzdeki tüyleri tanıyalım.

Yüzdeki Tüyler Neden Çıkar?

Hemen hemen her canlının tırnak ve göz bebekleri hariç bütün vücudu kıllarla kaplıdır. Nitekim insanda bu gruba dahildir. Vücuttaki ısı yalıtımından nem dengesine kadar birçok faktörde etkili olan bu tüylerin birçoğu ise fark edilemeyecek kadar incedir. Yüzdeki tüylenmenin birçok sebebi olmakla birlikte bunların başlıca sebepleri ise;

  • Etnik kökene dayalı olarak bazı insanların yüz bölgesinde daha fazla tüylenme görülebilir. Güney Asya, Orta Doğu ve Akdeniz kadınları bu tür istenmeyen tüylerin daha fazla görüldüğü gruplar arasınadır.
  • Hormonal bozukluklara bağlı olarak da yüz bölgesinde fazla tüylenme görülebilir. Hormonal bozuklukların birçok farklı sebebi olabileceği gibi bu sebeplerin başında aşırı stres gelmektedir. Yüzdeki tüyler nasıl azaltılır ya da bu tüyler nasıl tamamen yok edilir araştırmasının neticesinde ilk önce sizi strese sokan sebeplerin ortadan kaldırılması da gelir.
  • Vücutta uzun süreli olarak salgılanan kortizol hormonu da saçların ve tüylerin hızlı bir şekilde uzamasına sebep olur.
  • Menopoz döneminde salgılanan ve kandaki miktarı artan erkeklik hormonu ( androjen) istenmeyen tüylerin artmasına sebep olur. Yine kullanılan bazı ilaçlarda tüylenmeye sebep olabilir.
  • Yüzdeki tüylenmenin en önemli sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz kalıtım olmaktadır. Eğer annenizde bu istenmeyen türden tüyler çok çıkıyorsa sizde de çıkacaktır.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Azaltılır? Çözüm Yolları Nelerdir?

Evde yapacağınız bazı pratik karışımlar sayesinde yüzdeki tüyler asıl azaltılır sorunuzun cevabını bulabilirsiniz. İşte bu karışımlardan bazıları;

  • Leblebi Tozu Maskesi: 2 yemek kaşığı leblebi tozu, 1 yemek kaşığı süt kreması, 2 çay kaşığı süt, 1 çay kaşığı zerdaçalı bir kabın içerisinde karışım yumuşak bir kıvam alana kadar iyice karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika kadar beklettikten sonra kurumasını bekleyin. Sonrasında banyo lifi yardımıyla ılık su eşliğinde maskeyi yüzünüzden sökün. Bu uygulamayı 1 ay boyunca haftada 2-3 kez uyguladığınızda yüzünüzdeki değişikliği sizde fark edeceksiniz.

 

 

 

 

Kontrol Ediliyor

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı çeşitleri hastalıkların çeşitlenmesi buna bağlı olarak ihtiyaçların artması sonucunda artmaktadır. Günümüz teknolojisi ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir