Soba Nasıl Temizlenir

Soba Nasıl Temizlenir, Soba Temizlemenin Püf Noktaları

Soba Nasıl Temizlenir, Soba Temizlemenin Püf Noktaları

Her ne kadar günümüzde artık soba kullanımı azalmış olsa da, hiçbir ısıtma yöntemi soba kadar içimizi ısıtamaz. Ancak soba kullanımı ve soba nasıl temizlenir gibi bazı konularda bilgi sahibi olunmadan soba yakılmaması çok önemlidir. Çünkü soba yanlış kullanımda hayatınız için çok tehlikeli olabilir. Bunun yanında doğru kullanım sonucunda ise içerisinde bulunduğu ortamı çok kısa sürede ısıtır ve sizlere doyumu eşsiz bir kullanım ve  nostalji yaşatır. Birçok kişi odun sobasını yakmakta zorlanır. Ancak odun sobası yakmakta kullanılan bazı teknikleri öğrendiğinizde sizde kolay bir şekilde odun sobası yakabilirsiniz.

Soba boruları kirlendiği zaman normalde dışarıya taşıması gereken dumanı içeriye vererek insanların özellikle uykudayken zehirlenmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden soba içerisindeki külün alınması kadar soba borularının da düzenli aralıklarla temizlenmesi çok önemlidir. Soba temizliği nasıl yapılır, bu konuda nelere dikkat edilir sizler için derledik.

Soba Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Soba yakımında genel olarak odun ve kömür kullanılır. Bunun haricinde kağır ya da plastik gibi maddeler de kullanılmaktadır. Ancak dediğimiz gibi en çok tercih edilenler odun ve kömür şeklindedir. Odun ve kömür ise yandığında küle dönüşmekte ve bu küller sobanın alt bölmesinde birikmektedir. Aynı zamanda duman olarak soba borusundan dışarıya atılan gazlar ise zaman içerisinde soba borularının kirlenmesine ve tıkanmasına sebep olur. Hatta sadece boruların değil dumanı çeken bacanın da kirlenmesi söz konusu olabilir.

Soba temizlemenin en pratik yöntemlerinden birisi belirli aralıklarla örneğin her sabah soba içerisinde biriken küllerin bir nesne yardımıyla alınmasıdır. Faraş ya da daha başka bir nesneyle soba içerisindeki külleri bir kovanın içerisine alıp soba içerisini temizlediğinizde sobanız çok daha verimli yanacaktır. Soba nasıl temizlenir sorusunun içerisine aslında sadece soba temizliği değil aynı zamanda soba borularının temizliği de dahil olmaktadır. İçerisi temizlenen soba havayı içerisine daha rahat alacak ve gerekli oksijene kavuşan ateş çok daha şiddetli yanacaktır.

Sobanın iç kısmı hemen her gün temizlenmelidir. Soba boruları ise ortalama ayda bir kez yerinden sökülerek bir güzel temizlenmeli ve yeniden takılmalıdır.

Soba Nasıl Temizlenir, Soba Borusu Temizliği

Soba kadar soba borularının temizliği de önemlidir. Uzun sapa sahip tel soba borusu fırçası yardımıyla borularınızın içerisini iyice temizleyin ve boruların içerisindeki bütün kurumları dökün. İçerisindeki kurum ve kirlerden temizlenen soba borularınızı tekrardan sobanız ile baca deliği arasındaki yerine yerleştirin. Bu esnada unutmadan baca deliğinin de temiz olup olmadığına kesinlikle bakın ve eğer bir tıkanıklık varsa bacanızın da temizliğini gerçekleştirin. Soba borusu nasıl temizlenir kısmını geçtikten sonra belirtmemiz gereken bir diğer önemli konu ise soba borularınızı bir bakır tel veya başka bir metal tel yardımıyla belirli aralıklarla tavana tutturmanızdır. Böylece yerinden oynayıp düşmesinin ve büyük tehlikeler oluşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Kontrol Ediliyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce adı verilen istenmeyen cilt sorunları genel olarak kıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir