Saç Uzatan B Vitamini Kaynağı Yiyecekler

Saç Uzatan B Vitamini Kaynağı Yiyecekler

Saç Uzatan B Vitamini Kaynağı Yiyecekler

Hemen herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Sağlıklı saçlara sahip olmak içinse hiç şüphesiz en dikkat edilmesi gerekense; saç uzatan B vitamini kaynağı yiyecekler tüketmektir. Günlük hayatta tükettiğimiz bazen de tüketmeyi ihmal ettiğimiz bazı besinlerin saçın sağlıklı uzamasına olan etkilerini öğrenince çok şaşıracaksınız. Hem dengeli beslenmenize yardımcı olacak hem de saçlarınızın sağlıklı ve canlı bir şekilde büyümesine yardımcı olacak bazı besinler neler hep birlikte görelim.

Başta bayanlar olmak üzere birçok insan sağlıklı saçlara kavuşmak ister ve bazen bunun için saçlarını daha iyi uzasın diye kestirir. Bunun haricinde yine birçok maske, kür ya da şampuan denemek durumunda kalırlar. Fakat şuana kadar yazmış olduklarımızın tamamı saçınıza yapılan dıştan müdahalelerle ilgili olanlardır. Ya saçınızın içerden bir müdahaleye ihtiyacı varsa, bunu hiç düşündünüz mü?

Saç Uzatan Besinler

1-) Yumurta: Yumurta içerisinde barındırdığı biyotin ve protein sayesinde saç uzatan B vitamini kaynağı yiyecekler arasında başta gelir ve saçların oldukça hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saç foliküllerinin büyük bir kısmı proteinden oluşmaktadır. Haliyle yüksek miktarda protein içeren yumurta saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olmaktadır.  Biyotin adı verilen madde saçların sağlıklı uzayabilmesi için oldukça önemlidir. Bu sebeple birçok kişi dışardan biyotin takviyesi alır. Tüm bunların yanında yumurtada bulunan selenyum ve çinko gibi içerikler de saç sağlığı için oldukça önemlidir. Bu sebeple sağlıklı saçlar için yumurta tüketimine oldukça önem verilmelidir.

2-) Somon: Sağlıklı beslenme deyince akla ilk gelen besinler arasında ilk sıralarda yer alan somon, saçların da sağlıklı bir şekilde uzaması için olmazsa olmazlardandır. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde kıl fosiküllerini besler ve saçların kısa sürede gür bir şekilde uzamasını sağlar. Saç uzatan B vitamini kaynağı yiyecekler arasında yer alan somon ayrıca B vitamini, protein, selenyum ve D3 gibi daha birçok vitamini içeriğinde barındırır.

3-) Bezelye: Bezelye içerisinde bulundurduğu bol miktardaki B vitamini sayesinde saçların çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

4-) Kabak Çekirdeği:  B1, B2, B3, B4, B5 ve B6 vitaminleri bakımından çok zengin bir besin olan kabak çekirdeği saçların sağlıklı uzaması ve saç derisi sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca saçlarınızın dökülmesini de engellemeye yardımcı olur.

5-) Badem: Kuruyemişler içerisinde saç sağlığı açısından tüketilmesi gereken gıdalar içerisinde badem ilk başlarda gelir. Saç uzatan B vitamini kaynağı yiyecekler arasında yer alan badem içeriğindeki E vitamini sayesinde saç uzamasını aktif hale getirir ve saçların güçlenmesini sağlar. Tüketeceğiniz 30 gr badem ile günlük ihtiyacınızın %70 ini rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Badem içerisinde ayrıca B vitamini, yağ asitleri ve biyotin yer alır.

 

 

Kontrol Ediliyor

Hasta Yatağı Çeşitleri Nelerdir?

Hasta yatağı çeşitleri hastalıkların çeşitlenmesi buna bağlı olarak ihtiyaçların artması sonucunda artmaktadır. Günümüz teknolojisi ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir