Paramedik Atama Puanları

Paramedik Atama Puanları

Paramedik Nedir, Ne İş Yapar, Paramedik Atama Puanları

Paramedik hakkında bütün merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Paramedik atama puanları, paramedik mesleğinin ne olduğunu, ne iş yapılacağını ve bu bölümün hangi üniversitelerde bulunduğunu sizler için araştırdık.

Acil servise düşen ilk çağrılara bakan, ambulans kullanan, hastaya ilk müdahalede bulunan, hastanın güvenli bir şekilde taşınması gibi temel görevlerin tamamından sorumlu olan sağlık personeline paramedik adı verilir. Paramedik unvanının bir diğer anlamı ise AABT yani ambulans ve acil bakım teknikeri olmaktadır. Anlaşılacağı üzere bu alanın görev tanımı oldukça kapsayıcı ve geniştir. Bu sebeple paramedik hakkında daha detaylı bilgi paylaşımında bulunacağız.

Paramedik Olabilme Şartları Nelerdir?

Elbette her isteyen paramedik olamamaktadır. Paramedik olmak isteyenlerin öncelikle üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünden mezun olmaları gerekiyor. Tabi sadece mezun olmak yeterli değil. Mezun olanların aynı zamanda KPSS ön lisans paramedik atama puanları ile atamaları yapılacağından kendileri için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Önlisans ya da lisans bitirenler için KPSS atama puanı şart koşulmaktadır. Bu sebeple bizim sizlere tavsiyemiz lisans bölümünü bitirmeden mutlaka ön lisans puanınızı almanızın daha mantıklı olacağıdır. Paramedik bölümü atama puanları diğer ön lisans atama puanlarına göre düşüktür. Lisans atama puanlarına göre ise çok daha düşük olmaktadır.

Bütün bunlarla birlikte ilk ve acil yardım bölümlerine ait tercih kılavuzlarında bu bölümü tercih edebilmek için bazı koşullar aranmaktadır. Bu şartların en başında tabi ki boy ve kilo gelmektedir. Peki bu şartlar neler?

  • 17 yaşını doldurmuş olmakla birlikte 23 yaşından gün almamış olmak,
  • Kızlar için en az 1,60 ve erkekler içinse 1,65 boy uzunluğuna sahip olmak,
  • İlk yardım müdahalelerinde hasta kişiyi ekip arkadaşıyla birlikte sedyeye koyabilecek ve taşıyabilecek bir fiziğe sahip olmak,
  • Sürücü belgesi alabilmek için gerekli şartlara sahip olmak paramedik nasıl olunur şartları için aranılan en önemli şartlardandır.

Burada belirtilen şartlar KPSS öncesi değil , üniversite tercihleri yapılırken aranılan şartlardır. Eğer sizde dikkat ettiyseniz yaş şartı bu yüzden küçük belirtilmiştir.

Paramedik Ne İş Yapar?

Paramedik hakkında anlatmış olduğumuz genel bilgilerden az çok bu bölüm mezunlarının atandıklarında ne iş yapacakları hakkında biraz fikir edinmişsinizdir. Birden fazla görevi olan paramedik memurları eğer ambulansta görevli doktor yoksa kıdemi fazla olan paramedik otomatikman amir görevini üstlenir. Hemen her tür ilk müdahaleyi paramedik yapar ve ATT’nin de amiri konumuna sahiptir. Paramedik nedir nasıl çalışır diye merak edenler için söyleyecek olursak genel olarak acil servislerde 24 saat nöbet tutup 72 saat dinlenirler. Bunun yanında acil durumlarda ya da gerekli görüldüğünde çalışma saatlerinde değişiklik görülebilir.

Ülkemizdeki birçok devlet ve özel üniversitede paramedik bölümü ön lisans düzeyinde bulunmaktadır. Paramedik bölümü üniversitelerin sağlık fakülteleri bünyesinde yer almaktadır.

Kontrol Ediliyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce adı verilen istenmeyen cilt sorunları genel olarak kıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir