Makinistlik Atama Puanları

Makinistlik(Raylı Sistemler) Bölümü Atama Puanları

Raylı Sistemler(Makinistlik Bölümü) Atama Puanları

Birçok gencin hayali istediği bölümü kazanmak ve üniversiteyi bitirir bitirmez kendi işini yapabilmektir. Raylı sistemler atama puanları bu bölümü okuyup sevdiği işi yapmak isteyenlerin almak istediği puandır. Şayet biraz araştırma yaparsanız karşınıza raylı sistemler ile alakalı 5 adet 2 yıllık fakülte çıkacaktır. Bu bölümde okuyanların ve okumayı düşünenlerin en büyük problemi genel olarak atanma sorunudur. Buradan kesinlikle şu anlaşılmasın; bu bölümü okuyanların KPSS’de yeterince puan alamamak değildir. Her ne kadar başarılı olsalar da devlet bu alanda fazla alım yapmamaktadır. Bu sebeple raylı sistemler bölümünden mezun olanlar devlete atanma noktasında büyük bir problemle karşı karşıyadırlar.

Sizin gönlünüzden de raylı sistemler okumak ya da bu bölümü bitirip atanmak geçiyorsa yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sizler için bu bölümle ilgili hemen her bilgiyi derlemeye çalıştık. Raylı sistemler makinistlik bölümü denildiğinde akla gelmesi gereken; TCDD bünyesinde çalışan trenlerde makinist olarak görev yapacak elemanları yetiştiren 2 yıllık bölüm gelmelidir. Türkiye de bu alanla ilgili bölüm sadece Karabük ve Anadolu üniversitelerinde bulunmaktadır.

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Puan Türü  ve Girilecek Sınavlar

Birçok bölümde olduğu gibi bu alanda da seçim yapabilmek için istenilen baraj puanının geçilmesi gereklidir. Ülkemizde bütün 2 yıllık bölümler için geçilmesi istenilen baraj puanı ise 150’dir. Raylı sistemler bölümüne alım TYT puan türü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu bölümün hayalini kuran öğrencilerin YKS’ ye girerek yeterli puanı almaları durumunda bölüme giriş yapabileceklerdir.

Raylı Sistemler İş İmkanları Nelerdir? Mezunlar Nerelerde Çalışabilir?

Raylı sistemler makinistlik bölümü okuyan ve bu bölümü başarıyla tamamlayanlara makinistlik ünvanı verilir. Bölümden mezun olanların genel olarak çalışabilecekleri iş olanakları ise şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD)
  • Eskişehir Hafif Raylı İşletmesi
  • Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi
  • İzmir Metro Anonim Şirketi
  • Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği anonim Şirketi

Raylı Sistemler Makinistlik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölümden mezun olanların genel olarak yaptıkları işleri sizler için madde madde sıraladık. İşte raylı sistemler mezunlarının genel olarak yaptıkları işler:

  • Lokomotiflerin periyodik bakımlarının yapılmasından ve mekanik aksamlarının düzenli olarak yağlanmasından sorumludurlar.
  • Lokomotifleri çalıştırır ve düzenli bir şekilde yollarına devam etmesinden sorumludurlar.
  • Lokomotiflerde çalışan diğer elemanların denetlenmesinden raylı sistemler makinistlik bölümü mezunu olan makinistler sorumludur.
  • Seyahat sırasında yaşanacak ya da gerekli olan aksaklık ve bakımdan sorumludurlar.
  • Her seyahat bitimi seyehat ile ilgili rapor düzenler ve bu raporu üst makamları ile paylaşırlar.

Raylı Sistemler Bölümü Mezunlarının Maaşları ve Diğer Merak Edilenler

Genel olarak ülkemiz şartlarında makinist maaşları 3500 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat şunu da belirtelim ki bu bölümü bitirip mezun olanlardan KPSS ile henüz ataması yapılan olmamıştır. Evet çok ilginç değil mi? Şu ana kadar hiçbir KPSS sonrası bu bölümle ilgili tek bir kontenjan dahi açılmamıştır. Kısacası raylı sistemler makinistlik bölümü alanında alımlar yok.

 

Makinistlik Atama Puanları, Makinistlik KPSS Puanları, Makinistlik Bölümü Olan Üniversiteler

Raylı Sistemler Makinistlik 2019 Atama Puanları Kpss

Makinistlik 2019 Atama Puanları

Raylı Sistemler Makinistlik Atama Puanları Kpss

Atama tarihi Kurum Ünvan-İl Kadro Boş K. Taban Tavan Nitelikler
1 20.12.2018 T.C.Devlet Demiryolları İşletmesi Gen.Müd. Sürveyan (Siirt Kurtalan) (Taşra teşk.) 1 0 82,97 82,97 7257 1101 7225 7327 3207 7300
2 20.12.2018 T.C.Devlet Demiryolları İşletmesi Gen.Müd. Tekniker (Sivas Merkez) (Taşra teşk.) 1 0 87,3 87,3 7257 7225 7327 3207 7300

Kontrol Ediliyor

Bebek Hemşiresi Hizmeti Alanların Yorumları

Yeni doğan ve gelişim sürecini henüz tamamlamamış olan bebekler için bu süreç bir hayli zorlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir