laptop alırken nelere dikkat edilmeli

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bu konumuzda sizlere Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler ve ne tür konulara dikkat etmeniz gerekiyor 

bunun hakkında bilgiler vereceğim sizlerde bu adımları uygulayarak laptop alırken minimum zararla kurtulabilirsiniz.

Sizin için ne önemli?


Laptop alırken sizin için ne önemlidir öncelikle bu sorunun cevabını arayalım;

 • Kozmetik güzellik
 • Bilgisayar performansı
 • Markası
 • Kullanılabilirlik
 • İşlemci seçimi
 • V. b seçenekler geliyor aklıma

Bana kalırsa bir laptop alırken hepsine bakmanız gerekiyor neden mi?

Çünkü; Bu laptopu aldınız kozmetik olarak kötüyse satmanız zor olur ama derseniz ben kullanacağım ileride illa ki yükseltme ihtiyacı duyacaksınız bu yüzden laptop alırken her durumu gözden geçirmeniz gerekiyor.

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler!


Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler konumuza giriş yapacağız ancak giriş yapmadan önce buradaki tüm bilgiler bir teknik servis ve bu işi yapmış birinin tecrübelerindendir bu yüzden tavsiyelerimizi dinlerseniz kazançlı çıkan sizler olacaksınızdır 🙂

Laptop performans testi nasıl yapılır?


 • Harddisk test: Harddisk bu isin başında gelir eğerki harddiskte bad sectorler varsa uzak durun diyebilirim bazen bad sectorler yazılımsa olsa ve onarıla bilse bile ileride sorun çıkarabilir bu yüzden uzak durmanızı tavsiye ederim. Peki ben harddiski neyle test edicem diyorsanız en iyi tavsiye HD Tune programıdır.
 • Ram test: Laptopun raminde program var mı bunu anlamanın yolu Memtest86 programıdır. Bu programı indirip bir flash veya cd ye aktardığınız zaman boot edip kullanabilirsiniz.
 • Isı test: Bazı laptoplar özellikle hp’nin eski serileri, hp g6 serisi, casper, grundig, exper tarzı ucuza üretim yaptırıp bir zaman sonra pert olan bilgisayarlardan uzak durun. Isı testinin amacı laptopta ve fanında kronik bir problem veya ani ısı dalgalanmaları var mı bunu test etmektir. Bu testi prime95 cpu stress test ve core temp ısı ölçer ikilisi ile yapabilirsiniz. Bu konu hakkında Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır başlıklı konumuzu okunamızı tavsiye ederim.
 • Klavye test: Klavyenin bütün tuşlarına teker teker basıp kontrol etmenizde yarar var. Özellikle FN tuşuna dikkat etmeniz gerekiyor çünkü sıklıkla kullanılan bir tuştur. Eğer bir program kullanarak test etmek istiyorsanız Keyboard test programını kullanabilirsiniz.
 • Touch pad test: Dokunmatik mouse yani touch pad olarak adlandırdığımız bölgeyi test edin ve sağ sol click tuşlarının hassasiyetini denetleyin.
 • Hoparlör test: Bilgisayarın sesini sonuna kadar açın ve bir müzik çalın bakın bakalım ses patlak mı geliyor yoksa tok mu bir problem varmı 30 saniye kadar dinlemenizi tavsiye ederim bazı modellerde 10 saniye sonra ses kesme problemi olabiliyor.
 • Kulaklık girişi test: İmkanınız var ise kulaklığınızın soketini bilgisayara takın ve bir müzik açık bakın bakalım iki taraftan da ses geliyor mu diye.
 • Usb port test: Bilgisayarın tüm portlarına usb flash belleğinizi takın ve algılıyormu bir program var mı diye kontrol edin.
 • Dvd-rom test: Elinizde bir cd veya dvd var ise takın ve okuyor mu yoksa okumuyor mu diye kontrol edin.
 • Wifi test: Bilgisayarın etraftaki ağların tarayıp taramadığını test edin.
 • Kablolu bağlantı test: İmkanınız var ise bir kablo ile bilgisayarı internete bağlamayı deneyin.

Laptop kozmetiksel olarak nasıl bakılır?


Her kişi bir ürün alırken etraflıca bakar ve temiz olmasına özen gösterir bu durumda bizlerde bunu en üst düzeyde uygulayacaz ve nelere bakmamız gerektiğini sizlere liste olarak sıralamaya çalışayım:

 • Genel olarak bir bakın bakalım çizik, yıpranmışlık, klavye aralarındaki tozlar ve kirler, touch pad aralarındaki tozlar ve kirler ardından etraflıca bir bakın bakalım kafanızda bir puan belirleyin sıfırsa veya temiz bir ürüne ne kadar yakın.
 • Kasa arkasındaki vida eksiklerine bakın hepsi tamam olaması bizim için bu laptopun daha önce açılmış veya açılmamış olması hakkında da kafamızda düşünce oluşturacaktır.
 • Kasa etrafına bakın laptop eğer açılmış ise ve kötü bir şekilde açılmış ise mutlaka ama mutlaka boşluklar olacaktır bunları tespit edin.
 • Menteşe sertliğine ve menteşe arlığına bakın ekranı hafif hafif hareket ettirin ve ekran arkasından gözlemleyin kasada aralıklar oluşuyor mu ve hareket anında ekran kendini kasıyor mu eğer bunlar oluyorsa menteşe ömrü tükenmek üzeredir ve menteşeler alt kasayı kırabilir buda size büyük masraflar açabilir.
 • Ekranda ölü pixel yani siyah nokta olup olmadığına bakın beyaz bir ekran açın ve siyah nokta olup olmadığına bakın da diyebiliriz bu sayede ölü pixeller daha rahat tespit edilebilir.
 • Ekran çerçeve aralarına bakın çok boşluk olması ya vida eksikliği olabilir yada önceden açılmış ve tırnakları kırılmış olabilir.

Bilgisayar performansı nasıl test edilir?


Bilgisayar bir sorun olmadığına ve kozmetik olarak güzel olduğuna kanaat getirdik. Şimdi ise bilgisayarı ne için alıyoruz bunu önce bir kafamızda oluşturalım.

 • Oyun
 • Çizim
 • İnternet
 • veya farklı bir amaç

Bunlardan birini ele alalım örneğin oyun için bir laptop alıyorsunuz bu bence laptop olmamalı neden diye soracak olursanız laptoplar oyun için tasarlanan cihazlar değildir ve oyun oynadığınızda aşırı ısınıp yıpranırlar ve bu chip arızalarına yol açar laptopunuzun ömründen yiyebilirsiniz diyebilirim ama illaki alacağım diyorsanız oynayacağınız oyunları kafanızda tasarlayın ve ona göre bir araştırma yapın örneğin fifa 18 oynacayacaksınız fifa 18’in minimum sistem gereksinimleri ile alacağınız bilgisayarın sistem gereksinimlerini karşılaştırın bu sayede ne kafanızda bir fikir oluşur.

Çizim için laptoplar alacak kişiler ise öncelikli olarak grafik kartına önem vermelidirler çünkü burda ana üretken madde grafik karttır ve işlem yükünün çoğunu grafik kartı çeker. Kullanacağınız programın örneğin Autocad programı hangi serisi ise bunun minimum sistem gereksinimleri ve minimum ekran kartı özelliği ile alacağınız bilgisayarın özelliklerini karşılaştırın.

İnternet için bir laptop alacaksanız ortalama olarak i3 serisi seçmeniz veya maximum i5 serilerine çıkabilirsiniz. Ekran kartı olarak paylaşımlı ekran kartlarını tercih etmelisiniz ki bu hem pil için uzun kullanım hemde sizin için satın almada az maliyet demektir. Ayrıca paylaşımlı ve paylaşımsız ekran kartı arasında ki fark çok bir şey olmayacaktır boşuna paranızı fazladan yere dağıtmayın derim.

Laptop alırken kullanılabilirlik nasıl olmalı?


Laptop alırken kullanılabilirlik yani aldığınız laptopun kalitesi, fan gövdesi, kasası v. b unsurlar önem arz eder. Nasıl mı?

Örneğin bir laptop aldınız ve kasası ucuz plastik bir darbede çatlayabilir ve bu çatlak ilerler kasa açılmalarına sebep verebilir.

Bir başka örneğimiz ise fan gövdesi fanın havayı alttan mı yoksa arkadan mı çektiği önemlidir bir asus bu konuda kendini çok geliştirdi ve serin kasa teknolojisi ile fan gövdesini arkaya çevirerek kucakta, masada, koltukta veya herhangi bir yerde kullanıma yatkın olan kasalar üretti. Ayrıca fanın sıcaklığı üst kasaya değil dışarıya iletmesi önemlidir bazı laptoplarda üst kasa o kadar ısınır ki artık yazı yazarken eliniz terden sırılsıklam olmuş olur.

Laptop kalitesi konusunda ise benim favori markalarım;

 • HP
 • Dell
 • Asus
 • Toshiba
 • Sony
 • MSİ
 • Lenovo

olarak listeleye bilirim.

Laptoplarda işlemci seçimi nasıl olmalı?


Bir laptop alıyorsunuz ve işlemci markası ne olmalı? Zaten pek bir alternatifiniz yok ya intel ya amd olacak ama bunu da pek tartışmaya gerek yok çünkü açık ara farkla intel bayrağı almış götürüyor. Neden diye soracak olursanız amd ısınan bir işlemci ve hala bu sorunu tam anlamıyla aşmış değil intele göre ucuz performansı iyi fakat ısısı çok yüksek değerler gösterdiği için işlemci bir zaman sonra hasar görüyor ve bilgisayarınız çöpe çıkıyor çünkü amd’yi soğutmak o kadar kolay değil. Fakat masaüstü bir bilgisayarınız olsa amd tercih etmeniz daha mantıklı çünkü fiyat farkı ortada bir ekstra fan alıp taktığınızda fazlasıyla sizin amd işlemcinizi soğutacaktır.

Sonuç


Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler konumuzun da sonuna geldik siz laptop alırken siz olun içinize gerçekten sinen ve gerçekten iş yapabileceğine inandığınız laptoplardan yana kullanın tercihinizi umarım yazımı faydalı bulmuşsunuzdur.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle

Hoşçakalın

Kontrol Ediliyor

Potasyum Amil Ksantat Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Potasyum amil ksantat kimyasal maddesi seçici olmayan bir maddedir. Seçici olmayan toplayıcı maddeler listesinde yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir