Koçoğlu Tavukçuluktan Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin İpuçları

Tavuk çiftliği konusunda bir adım atılacak olduğunda insanların en çok unutmaması gereken şey güvenilirliği sağlamanın kolay olmadığını bilmek olmalıdır. Tavuk ve yumurta üretim tesisi kurmak zor bir iş olmasının yanı sıra yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanız sizi görünür kılar. Bu konuda uzmanlığı kanıtlanmış olan Koçoğlu Tavukçuluk tavuk çiftliği kurulumu hakkındaki önemli noktaları şöyle sıralıyor:

  • Yetiştirmek istediğiniz tavuk cinsi kadar ne kadar olması gerektiğine ve yaşayacakları alanın planına kadar karar vermek önemlidir.
  • Kümes kurulumunun bilir kişiler tarafından gerekli kural ve belgelere uygun olduğundan emin olmak gerekir.
  • İş kurmakla bitmez, devamındaki denetim ve veteriner kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir.
  • Teknik destek mutlaka alınmalı ve hem tavuk hem yumurta kalitesi için kaliteli kümes yapımı oluşturulmalıdır.

Her aşamanın ayrı bir hassasiyet gerektiği de atlanmaması gereken bir ayrıntıdır.

Tavuk Çiftliğinde Barınak Önemi

Tavukların üretim konusundaki değeri düşünülürken onların birer canlı olduğunun bilincini de benimsemek gereklidir. Her bir tavuğun sağlıklı bir süreç içinde bulunması demek yapılan işin kalitesini gösterirken verimi de arttırır. Bu sebeple barınak ya da diğer adıyla kümes hayati açıdan elzemdir. Kümes belirlerken ne kadar çapta bir işe girişildiği hesaplanmalıdır. Örneğin 500 ve altı tavuk yetiştiriciliği düşünülüyorsa çadır kümes kurulumu tercih edilirken, daha fazlası için çözümler farklı olacaktır. İlçeden ilçeye çadır tarzı barınakların onay aşaması farklı seyreder. Fakat yine de çadır kümes, hava şartlarına uygunluğu ve maliyet nedeniyle oldukça tercih edilmektedir. Prefabrik ve betonarme kümes daha büyük çiftlikler için önerilmektedir. Ama her halükârda her bir kümes kurulumunun standartlara uygun ve onaylı olması gerekmektedir.

Üretimi Etkileyen Faktör: Tavuk Cinsi

Her bir tavuğun yumurta üretme sayısı yıl bazında farklıdır algısı olsa da aslında cinse göre değişkenlik durumu vardır. Ülkemizde en çok tercih edilen üç cins tavuk vardır:

  • Tinted Tavuk
  • Lohman Brown
  • Ataks

Bu tavuk çeşitleri yıllık verdiği yumurta sayısı, yem tüketme kapasitesi ya da dirençli olma durumlarına göre tercih edilmektedir. Ülkemizde en çok tercih edilen olmalarının en büyük nedeni yumurta verimi açısından son derece tatmin edici olmalarıdır. Fakat özellikle tinted fiyatı üretimine göre oldukça cezbedicidir. Bu sebeple ülkede üretilme ve satın alma düzeyi en çok olan tavuk çeşididir. Hem maliyet hem de kalite açısından değerlendirildiğinde ön sırada yer alır.

Her canlının hastalık düzeylerini de bilmek gerekir. Her tavuk soğuğa karşı duyarlı olduğu için yalıtımlı sistemler içeren kümesler tercih edilmelidir. Hem ekipman donanım desteği hem de bilgi kalitesi ile Koçoğlu Tavukçuluk üzerinden alacağınız hizmetle işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Hem barınma hem besleme konusundaki tereddütlerinizi güvenle ellere bırakmak için Koçoğlu Tavukçuluk’u ziyaret edebilirsiniz.

Kontrol Ediliyor

Potasyum Amil Ksantat Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Potasyum amil ksantat kimyasal maddesi seçici olmayan bir maddedir. Seçici olmayan toplayıcı maddeler listesinde yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir