Boş viteste yakıt tüketimi

Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi

 Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi

Günümüz koşullarında otomobil sahibi olmak oldukça kolaylık sağlasa da dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de boş vitesteki aracın yakıt tüketimidir. Genel olarak bilenen daha az yakıt tüketimi sağlar, düşüncesi olsa da aslında mekanik olarak bakıldığı zaman tamamen bu düşünce yanlıştır.Yakıt Tüketimi Nasıl Düşer?

Peki, Neden Vites Boşta İken Az Yakmaz?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken en önemli yanlışlardan biri, Seyir halinde olan aracın vitesinin boşa atılmasıdır. Aracın vitesinin boşa atılması motora güç sağlayan şanzımanın, devre dışı kalmasını sağlar.

Ancak vites boşa atıldığında şanzıman devre dışı kalmış olsa bile bir süre daha pistonların çalışması devam eder. Pistonlar tamamen durduğunda aracı tekrar vitese atmak istenildiğinde ateşleme sistemi tekrardan devreye girer ve yakıt daha fazla aktarılır. Vitesin boşta olması aracın gücünü lastiklerin üzerine yüklediğinden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşir.

Vites Neden Boşa Atılmamalıdır?

Vitesin boşa atılması aracın özellikle yokuş aşağı seyir halindeyken aşırı hızlanmasına neden olur. Ve bu durum fren mekanizmasını daha fazla kullanmamıza yol açar. Araç viteste iken fren kullanma olasılığı minimuma iner aynı zamanda araç viteste olduğundan motor freni de devreye girer ve aracın aşırı hızlanmasının önüne geçer.Boş Viteste Yakıt Tüketimi

Fazla Yakıt Tüketimi Neden Olur?

Araç motorları çalıştırıldığında motorun ısınmasını beklemeden harekete geçmek motorun belirlenen sıcaklığa gelmeden zorlanmasına yol acar. Bu sebepten ötürü daha fazla yakıt tüketimi meydana gelir. Araçlarda kullanılan motorun kalbi olan yağ değişim zamanının geçmesi de fazla yakıt tüketimindeki en önemli faktörlerdendir. Ani fren yapmak, araca fazla gaz vermek, aracı kullanmak ve taşınabilir ağırlığın üstüne çıkmakta yakıt tüketimini oldukça arttırır.

Yakıt Tüketiminin Çevreye Etkileri Nelerdir?

Ne kadar az yakıt tüketilirse çevreye o kadar az zarar vermiş oluruz. Araçlarda kullanılan petrol ürünlerinin yanması sonucunda egzoz sisteminden çıkan atmosfere yayılan zehirli atıklar havada bulunan oksijen ve azot dengesini bozarak pek çok hastalığa da davetiye çıkarır. Havadaki oksijen ve azot dengesinin bozulmaması ve çevreye zarar vermemek adına günümüzde artık elektrikli araçlar daha çok tercih edilmeye başlanılmıştır.

Kontrol Ediliyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce adı verilen istenmeyen cilt sorunları genel olarak kıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir