Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir?

Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir?

Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir?

Bilgisayarınız özellikle yaz aylarında çok ısınır ve bu sorun 

zaman zaman kapanmalara bazen ise parçalara zarar vermeye kadar gider. Bu konumuzda ise sizlere hangi bölgede ve tür bir ısınma problemi var bunu tespit etme ve onarıma yönelik adımlar anlatacağım.

 

Program indirme linkleri


FurMark

Prime95 32 ve 64 Bit

Bilgi


Bilgisayarınızda ısı problemi test ettiyseniz izleyebileceğiniz adımlar;

Masaüstü bilgisayarlar için;

  • İçini açıp kompresör yardımıyla hava tutmalısınız.(Saç kurutma makinesi v.b ürünler sıcak hava üflediğinden parçalara zarar verebilir!)
  • İşlemci tipine göre veya fanın üretim tipine göre sökülme tarzı değişebilir bu yüzden fanınızın modeline göre internette araştırma yaparak hassas bir şekilde işlemci fanını çıkarınız ve altındaki macunu kuru bir bezle silip macunu yenileyiniz.
  • Ekran kartınızın garantisi bittiyse eğer vidalarını çok fazla zorlamayacak ve yalama yapmayacak şekilde söküp altındaki macunları yenileyin ve tekrardan güzel bir şekilde montajlayın.
  • Macun sıkarken dikkat edeceğiniz nokta çok macun sıkarsam daha çok iletir mantığı asla olmasın. Sadece entegrenin veya işlemcinin tam ortasına ve bir damladan biraz daha fazla olacak şekilde sıkın ve fanı yerleştirin zaten ısındığında o macun eşit bir şekilde dağılacaktır.

Laptoplar için;

  • Her laptopun sökülme olayı farklı olduğu için en güzeli video siteleri üzerinden laptop modelinize uygun bir video bulup adım adım sökmek olacaktır. Unutmayın laptoplar masaüstü bilgisayarlara göre daha hassas ve daha micro yapımlar olduğu için zarar vermeniz kolay olacaktır.
  • Laptopunuzu söktükten sonra macunları ve fanınızı temizleyin.
  • Macunu aynı masaüstü bilgisayarda olduğu gibi işlemci ve entegrenin üzerine bir damladan biraz daha fazla olacak şekilde sıkın ve bakır soğutucuyu yerleştirin.
  • Laptopların çoğunda özel silikon soğutucular olur bunları muhakkak aynı yere gelecek şekilde oturtun ve oralara macun v.b şeyler sürmeyin zaten onlar görevini tam anlamıyla yapan malzemelerdir.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle

Hoşça kalın

Kontrol Ediliyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce adı verilen istenmeyen cilt sorunları genel olarak kıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir