Bağlama Nedir? Bağlama Nasıl Öğrenilir?

Bağlama Nasıl Öğrenilir?

Merhabalar dostlar, bu yazımızda bağlama nasıl öğrenilir? konusuna değineceğiz ve bu konuda sizlere biraz tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız. Bağlama çok eskilerden beri gelen bir telli saz dır. Unutmadan bir noktaya belirtelim bağlamaya saz diyenlerde var fakat bağlamayı saz olarak adlandırmak yanlış olur çünkü saz, isim olarak bütün enstrümanların genel adıdır. Bundan dolayı bağlama sadece telli saz gurubunun sadece bir üyesidir. Bağlama haricinde ut ve gitar da telli sazlar gurubunun üyelerindendir. Kısaca bağlama doğru isim kullanımı olacaktır.

Bağlama çalmayı çoğu kişi ister fakat bu çoğu kişide sadece bir hevesten ibarettir. Bağlamayı gerçekten öğrenmek isteyen kişi zaten gereken sabır ve çalışmayı göstererek mutlu sona ulaşır ve bağlama çalmaya başlar. Bağlama nasıl öğrenilir? sorusunun da cevabını bulmuş olur. Bağlama çeşitleri de bir hayli fazla ve bağlama kendi içerisinde de ayrı isimlere sahip. Bağlama büyüklüğüne göre ayrı ayrı isimlendirilmiştir. Bağlamayı büyükten küçüğe doğru sayacak olursak; Meydan Sazı, Divan Sazı, Çöğür (Bağlama), Bozuk, Cura ve İkitelli saz olarak isimlendirilir. Bu sazları ilerleyen zamanlarda ayrı ayrı makaleler yazarak daha da detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Bu yazımızda önceliğimiz Bağlama Nasıl Öğrenilir? sorusu olacak, bağlama öğrenirken nereden başlamamız gerekli, bağlama öğrenebileceğimiz kaynaklar var mı? Bu konuda tavsiyelerimiz neler?

Bağlama öğrenmeye nereden başlamalıyım? Bağlama Nasıl Öğrenilir?

Youtube üzerinden derslerini takip edebileceğiniz bir bağlama hocası tavsiye edebilirim sizlere  Egemen Dişli abimizin kanalına abone olmalısınız. Sizlere özel bağlama dersini youtube üzerinden videolu olarak ücretsiz bir şekilde veriyor. Çektiği videolar gerçekten özel ders kıvamında videolar. Ben şuan Egemen Dişli abimizin derslerinden bağlama öğrenmeye başladım. Henüz yolun başındayım her ders için verilen egzersizlere bir yada iki hafta ayırmaya çalışıyorum hazır olmadan sonraki derse kesinlikle geçmeyi düşünmüyorum. Sadece bu dersler ile bile çok güzel ve doğru bir şekilde bağlamayı öğrenebilirsiniz. Egemen Dişli abimizin kanalını bulamayanlar bu yazıya yorum yapması yeterli kanal linki yorum olarak atılacaktır.

Bağlama Türleri Nelerdir?

Bağlama türlerine de değinmeden yazımızı sonlandırmayalım istedim. En azından merak ettiğinizi düşünerek kısa kısa açıklamaya çalışacağım.

Meydan Sazı: 12 telli bir çalgı olan meydan sazına 12 telli de denilmektedir. Bas sesi veren, bam tellerinden daha kalın olan tellere bambam adı verilmektedir. Bağlama ailesinin en bas sesli çalgısıdır. Klavyesinin uzunluğu ve enstrümanın büyüklüğü nedeniyle günümüzde kullanımı azalmıştır.Divan Sazı: Meydan sazının bir boy küçüğü olan divan sazında, üçerli gruplar halinde 9 tel bulunmaktadır. Bas ve dolgun bir tınıya sahiptir. Her ne kadar bu iki çalgı ayrı gruplarda olsa da, bazı müzikologa göre; Meydan Sazı ve Divan Sazı aynı çalgı olarak kabul görmektedir.

Çöğür: Bağlama ailesinin en sık kullanılan çalgısıdır. Genel olarak, alt tel grubunda 3, orta ve üst tel gruplarında 2′ şer adet, toplam 7 telli bir çalgıdır. Perde sayısı,17 ile 22 arasında değişkenlik gösterebilir. Günümüzde sık kullanımından dolayı; bağlama, kısa sap bağlama olarak ta bilinmektedir. Hatta pek çok müzik literatüründe bu isimlere rastlamak mümkündür.

Bozuk: Ege ve Akdeniz bölgelerinde kullanılan bu çalgının tel ve perde sayısı bağlama ile aynıdır. Yunanistan halk çalgısı olan Buzuki’den bir farkı olmayan çalgı günümüzde çok nadir olarak kullanılmaktadır.

Cura: Bağlama ailesinin en küçük üyesidir. 3- 4 telli olarak kullanımları mevcuttur.

İkitelli: Anadolu’nun en eski çalgılarından olan ikitelli, curadan biraz daha büyüktür. Adından da anlaşılacağı üzere 2 telli bir çalgıdır. Nadir kullanımı olan, unutulmaya yüz tutmuş çalgılarımızdandır.

Kontrol Ediliyor

Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir?

Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir?

Bilgisayar ısı testi nasıl yapılır ve çözümleri nelerdir? Bilgisayarınız özellikle yaz aylarında çok ısınır ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir