Aspirin Faydaları

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Neler?

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Neler?

 

Aspirin – bu ilaç o kadar uzun zamandır var ki ve o kadar iyi biliniyor ki adı neredeyse “ağrı kesici” ile eş anlamlı olarak kullanılıyor. 

Artık baş ağrısı ve ateş için alınabilecek bazı alternatifler var. Ancak aspirinin çeşitli etk ileri vardır ve bu nedenle başka alanlarda da kullanılır.

Ağrı, vücudumuzun normal ve önemli bir uyarı işlevidir, ancak çoğu zaman bunun hakkında düşünmeyiz: çünkü ağrı sadece can sıkıcıdır. Aynı zamanda, ağrının nedenini daha da kalıcı hale getirerek, gerilmemize ve kramp girmemize neden olabilir. Bazen rahatlamak için ağrı kesici, ateş düşürücü bir ilaçla yatmayı seversiniz! Her zaman böyle olmuştur, ama binlerce yıldır insanların bitkisel takviyelerden başka bir şeyleri yoktu. Örneğin söğüt özsuyu, eski Yunanistan’da ateş ve ağrıyı gidermek için bir araç olarak biliniyordu ve kuzeydeki Cermenler ve Keltler de söğüt kabuğunu pişirip özlerini tıbbi bir ürün olarak kullandılar. Tabii o zamanlar henüz bilinmeyen şey: Söğüt ekstraktlarındaki ana aktif bileşen, belirli bir madde olan salisindir. Karaciğerde salisin salisilik aside dönüştürülür. Bu aslında etkili maddedir.

Aspirin eski çağlardan beri ağrı ve iltihabı gidermek için kullanılmıştır. Günümüzde, kalp krizi veya felç geçiren hastalara sıklıkla aspirin önerilmektedir. Ama farkında olmanız gereken riskler nelerdir? Aşağıda, bu önemli ilaç hakkında en sık sorulan soruların bazılarının yanıtları bulunmaktadır.Aspirin Nedir

Neden bazı insanlar aspirin alıyor?

Birçok insan, aile hekimlerinin veya kalp doktorlarının tavsiyesi üzerine günde bir aspirin alır. Bazı insanlar kalp hastalığını, kalp krizini veya inmeyi önlemek için aspirin alır. Hâlihazırda kalp krizi geçirmiş, belirli tür felçler geçirmiş veya başka bir kalp hastalığı teşhisi konmuş kişiler, başka bir kalp krizi veya felç geçirmelerini engellemek için aspirin alırlar.

Aspirin nasıl yardımcı olur?

Aspirin, kan hücrelerinin bir araya toplanmasını önleyerek çalışır. Bu kümeler veya “pıhtılar” kalpteki ve beyindeki kan damarlarını tıkayabilir. Bu damarlar tıkandığında besinler ve oksijen kalbin veya beynin bölümlerine ulaşamaz. Kalbin bölgelerine kan eksikliği, kalp krizinin ana nedenidir. Beynin bölgelerine kan gelmemesi inmenin bir nedenidir.

Aspirin Zararlı mı

Aspirinin Kanıtlanmış Faydası

Aspirinin faydaları neler sorusuna cevap olarak; Ağrıyı hafifletmeye, ateşi düşürmeye ve iltihabı azaltmaya ek olarak, aspirin kan pıhtılarının oluşmasını önleyebilir. Kalp krizi ve felçlerin önde gelen nedeni olan kan pıhtıları, bir plak (kolesterol ve arter duvarlarında biriken diğer maddeler) yırtıldığında oluşur ve vücudunuz bir pıhtı oluşturarak hasarı kontrol altına almaya çalışır. Arterler plak oluşumu nedeniyle zaten daraldığında, bir pıhtı bir kan damarını tıkayabilir ve beyne veya kalbe giden kan akışını durdurabilir.

Düzenli bir doz aspirin almak, vücudun en küçük kan hücrelerini hedef alarak kanınızın pıhtı oluşturma yeteneğini azaltır. Trombositler adı verilen hasarlı kan damarlarıyla karşılaştıklarında birbirine bağlanırlar. Aspirinin “kan inceltici” kalitesi kalp krizlerini ve felçleri önleyebilirken, diğer zararlı olaylar için sizi daha yüksek risk altına sokabilir.

 

Kontrol Ediliyor

Sıfır Araba Fiyatları

Araba Fiyatları Düşer mi? Ne Zaman Düşer?

Araba Fiyatları Düşer mi? Ne Zaman Düşer? Yaz ayları döneminde otomobil almak isteyen alıcıların merak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir