Sıfır Araba Fiyatları

Araba Fiyatları Düşer mi? Ne Zaman Düşer?

Araba Fiyatları Düşer mi? Ne Zaman Düşer?


Yaz ayları döneminde otomobil almak isteyen alıcıların merak ettiği bir soru; “İkinci el ve sıfır araba fiyatları düşer mi? ne zaman düşer?

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINI NELER BEKLİYOR? 


Pandemi sürecinden en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen otomotivde, sıfır otomobil üretimlerinin durması haliyle ikinci el araç fiyatlarında ciddi oranda fiyat artışına sebep olmuş, bu durum satışları nerdeyse durma noktasına getirmişti.
Otomobil Fiyatlarıİkinci el araç piyasası pandemi sebebiyle 2020’yi oldukça hareketli geçirirken 2021’e durgun giriş yaptı. Peki, bugün gelinen son noktada, ağustos ayından itibaren satışlar ne durumda?Durgun başlayan 2021’in ilk çeyreği sonunda alınan pandemi önlemlerinin de etkisi ile satışlarda ciddi bir azalma oldu. Yılın ilk 4 ayındaki verilere baktığımızda ikinci el araç pazarında bir önceki seneye göre ortalama % 25 oranında bir azalma, daralma durumu söz konusu olmaktadır. Mayıs ayının ilk yarısında tam kapanma süreci ile ayrıca daha sonra bayram nedeni ile satışların ilk 4 ay ortalamasının da daralma olduğu gözlemlenmekte.
Ancak bayramla beraber pazarda hareketlilik olmaya başladı. Özellikle mayıs ayının ikinci yarısı itibari ile önceki aya göre % 30 dolayında bir artış gerçekleşti. Ağustos ayı da şu anda mayısın son haftasındaki seviyelerde devam ediyor. Geçtiğimiz sene haziran ve temmuz aylarında art arda hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatlarında zirve rakamları görmüştük.Araba Fiyatları Düşermi

2021 de Araba Fiyatları Düşer mi?

Ağustos kapanışının son altı aylık periyodun bir hayli üstünde gerçekleşmesini bekliyoruz. Otomotiv Distribütörleri Derneğinin açıkladığı son verilerine göre, otomobil ve hafif ticari taşıt pazarı mayıs ayında geçen senenin mayıs ayına göre %   69,8 oranında artış gösterdi. İlk beş ay sonucunda bir önceki senenin aynı dönemine göre pazar % 72 oranında artış sağladı ve 314 bin 882 adet araç satışı gerçekleşti.

FİYATLARDA YÜZDE 2-6 ARALIĞINDA ARTIŞ VAR


Önümüzdeki 3 ay için, 2. el araçlara ilgi artar mı? Özellikle bu üç aylık periyotta fiyatlarda alıcıları nasıl değişimler bekliyor?

Geçtiğimiz senenin haziran-temmuz-ağustos dönemindeki fiyatlar kadar ütopik seviyeler görülmeyebilir. Haziran ayında farklı araç markaları ve farklı modellere göre değişkenlik göstermek ile beraber % 2-6 aralığında fiyat artışları gördük. Araba fiyatları düşer mi diye bekleyenler için önümüzdeki süreçte özellikle dövizde beklenmedik bir değişim söz konusu olmaz ve çip krizi gibi çeşitli sebeplerle bir aksaklık yaşanılmazsa fiyatların benzer seviyelerde devam edeceğini söylemek mümkün.

Sıfır Araba Fiyatları

Kontrol Ediliyor

Bebek Hemşiresi Hizmeti Alanların Yorumları

Yeni doğan ve gelişim sürecini henüz tamamlamamış olan bebekler için bu süreç bir hayli zorlu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir