01 Nerenin Plakası?

01 Nerenin Plakası ?

01 Nerenin Plakası ?

01 plaka kodu hangi ilimize aittir. Türkiye devletinde araç plakaları  şehir adlarının alfabedeki sıralamalarına göre belirlenmektedir. 

Tüm şehirler alfabetik dizilime göre sıralanarak uygun olan sayılar tayin edilmiştir. Genelde bir yerden başka bir yere ya da arkadaşlarla yapılan bir genel kültür sohbetinde plaka soruları genelde karşımıza çıkmaktadır. Çok popüler olan plakalar genellikle herkes tarafından ezbere bilinirken küçük şehirler ve şehir vasfını yeni kazanmış eski yerleşim yeri pek fazla bilinmemektedir. 01 plakası hangi şehrimize ait. Türkiye’de hangi bölgede yer almaktadır. Yüzölçümü ve ilçe sayısı, gelişmişlik gibi benzer sorular hangi plaka sorularının ardından gelen bir diğer popüler sorulardır. Bu tür sorulara ülkemizde genel kültür soruları olarak sıklıkla rastlanmaktadır.Adana Plakası

01 Plaka Kodu Ne Zaman Hangi Şehre Verilmiştir?

Türkiyede şehirler arası yapılan seyahatlerde ya da bayramlarda yapılan akraba ziyaretleri  esnasında trafikte çeşit çeşit plakalara rastlanılmaktadır. Bu numaraların hepsi illerin kodları alma tarihlerine ve adlarına göre farklılık göstermektedir. Hem devlette hem de toplum arasında plakların önemi bir hayli büyük. İnsanlar genelde yaşadığı şehirden farklı olarak meraktan birden fazla plaka kodunu ezbere bilmektedir. Peki bu plaka kodlarından 01 olan plaka kodu hangi şehre ait?  Ülkemizde 01 plaka kodu Adana şehrimize aittir. Adana’da yaşam sürdüren araç sahipleri bu  plaka kodunu kullanmaktadır. Verilen bu sayılar sayesinde araçların Adana iline ait oldukları belirtilmektedir. 01 plaka kodu Adana’ya 27 eylül 1962 tarihinden sonra illerin alfabetik sıralamaya göre dizilmesinden sonra 01 plaka kodu atanmıştır.

Adana Plaka

Plakalar Neye Göre Belirlenir?

 Plakalar illere nasıl verilmiştir? Türkiye’ de plaka sistemi alfabetik düzene göre işlemektedir. A harfinden başlmak üzere tüm iller sırasıyla plaka kodlarını alır. Plaka kodu tek rakam olan şehirlerin önüne 0 rakamı getirilmektedir. Adana şehrinin de alfabetik sırada başta gelmesi sebebiyle plaka kodu tek rakamdan oluşmaktadır. Bu yüzden araçlarda sadece 6 rakamı yerine önüne 0 rakamı getirilerek 06 şeklinde kullanılmaktadır. Böylece Türkiye’de belirlenmiş olan plaka sistemine uyulmaya çalışılmaktadır.  Adana yüzölçümü olarak büyük bir şehrimizdir. Barındırdığı ilçeler olarakta  Ceyhan, Kozan, Pozantı gibi ilçeler oldukça ünlüdür.

Kontrol Ediliyor

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Sivilce adı verilen istenmeyen cilt sorunları genel olarak kıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir